Panasz nélkül is javasolt a gyermekek szemészeti szűrése 1, 3 és 6 éves (iskola kezdés előtti) korban. Amennyiben egyik vagy mindkét szülő szemüveges, szem-hibája, -betegsége van javasolt az évenkénti szűrés.
Gyermekszemészeti vizsgálat
A vizsgálat különböző lépéseit két csoportra oszthatjuk: objektív vizsgálati elemek, amik nem igénylik a vizsgált személy kooperációját, illetve szubjektív vizsgálati elemek, amiknél a páciens közreműködése is kell. Az objektív vizsgálati elemek – esetleg egy asszisztens segítségével – már újszülött kortól biztosítják a szemészeti vizsgálatot. A vizsgálat zöme fájdalommentes, a gyermek és a szülő játéknak tekintheti, azonban gyakorlott szemész orvos minden szükséges információt megkaphat általa. A szubjektív vizsgálati elemekhez a gyermeknek az együttműködése szükséges. A legtöbb esetben beszédkészség is kell, viszont a közhiedelemmel ellentétben nem szükséges olvasóképesség.
A pontos eredményhez pupillatágító cseppentésére van szükség
A gyermekek vizsgálatához két cél érdekében kell pupillatágítót cseppentenünk, amit csak szemész szakorvos alkalmazhat. A szem belső részeinek alapos vizsgálatához nagyobb betekintési lehetőséget ad a vizsgálófényre nem szűkülő pupilla. Ezen cseppek másik hatása az alkalmazkodó (fókuszáló) képesség időszakos leállítása, aminek gyermekeknél a dioptria eltérés mérésénél van fontos szerepe. Fiatal korban a fókuszáló képesség olyan nagy fokú, hogy akár nagyobb hibákat is elrejthet a szem, ami esetleg kancsalsághoz, időszakos látászavarhoz vagy fejfájáshoz vezethet. A pupillatágítás technikai kivitelezése két módon történhet: az orvos által receptre felírt szemcseppet a következő vizsgálat előtt a szülő cseppenti a gyermek szemébe, vagy a rendelőben az orvos cseppent és előírt várakozási idő után vizsgálható tovább a gyermek. A két lehetőség közül a szemész dönt a páciens kora, hozzáállása, türelme, viselkedése alapján. A kisebb gyermekeknél a pupillatágító használata semmilyen kellemetlenséggel, károsodással nem jár. Iskolás korban a gyógyszer típusától függő időtartamra a közeli munka – írás, olvasás – nehezített.
A szülő és szemész orvos szoros együttműködése vezethet a gyermek gyógyulásához
A vizsgálatok eredménye után előírt kezelés betartása a szülő feladata, felelőssége. A szem használata, a látás minősége ugyanúgy a gyermek egészségéhez tartozik, mint a szív, a tüdő stb. szervek jó működése. A szem gyógyításához használt „gyógyszer” a szemüveg, a szemtakaró és néha a szemcseppek. Ezek előírt alkalmazása vezet csak a sikerhez és önmagában az orvosi vizsgálat nem elegendő. A szülőktől kíván a szemészeti kezelés következetességet és kitartást.